Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

mdk2.jpg

Projekt „Przeszłość Buduje Przyszłość – Sąsiedzi Równych Praw” poświęcony jest poszanowaniu i respektowaniu praw podstawowych jednostki i mniejszości narodowych oraz tolerancji wobec innych nacji, kultur i religii. Uczestnicy projektu realizują różnorodne działania edukacyjne, których celem jest lepsze poznanie historii narodów zamieszkujących Europę Środkową, w tym diaspory żydowskiej żyjącej w obrębie państw uczestniczących w Projekcie, tj. Polski, Litwy i Łotwy.

Zobacz i zdjęcia!!!

Realizatorami projektu są: Gmina Miasto Częstochowa (Lider), V Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza w Częstochowie, Szkoła Podstawowa nr 21 w Częstochowie, Zespół Szkół Specjalnych nr 28 w Częstochowie, Państwowe Polskie Gimnazjum w Rezekne (Łotwa) i Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie.

W dniu 6.12.2022 r. w Miejskim Domu Kultury w Częstochowie przy ul. Łukasińskiego miał miejsce występ artystyczny uczniów V Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Częstochowie w ramach projektu „Przeszłość Buduje Przyszłość – Sąsiedzi Równych Praw”. Wśród zaproszonych gości byli: Zastępca Prezydenta Miasta Częstochowy – Pan Ryszard Stefaniak, Przewodniczący Komisji Edukacji – Pan Dariusz Kapinos, Naczelnik Wydziału Edukacji – Pan Rafał Piotrowski, Naczelnik Wydziału Funduszy Europejskich i Rozwoju – Pani Anna Król-Wiśniewska, Dyrektor Miejskiego Domu Kultury – Pan Paweł Musiał. Obecni byli również dyrektorzy częstochowskich szkół, nauczyciele i młodzież.

Totalitaryzm jedno ma imię. To system, który, bez względu na drogę, zawsze zmierza do osiągnięcia tego samego celu - podporządkowania społeczeństwa i realizacji ustrojowej utopii. Nie liczy się z ofiarami. Jeśli ktoś w państwie, które poniosło milionowe straty z rąk niemieckich i rosyjskich katów tego nie rozumie, na własne życzenie wypisuje się ze wspólnoty narodowej. Nie można jednocześnie przebierać się w mundur SS i salutować do swastyki, albo uznawać Józefa Stalina za wielkiego reformatora, będąc Polakiem, Litwinem, Łotyszem, Ukraińcem czy obywatelem państwa, który wie czym jest zniewolenie i walka o suwerenność ojczyzny. Spektakl przygotowany przez młodzież V LO w sposób artystyczny poprzez taniec, śpiew i recytację pokazał totalitaryzm w czterech odsłonach: faszyzm, holocaust, komunizm i  raszyzm.

Motywem przewodnim, łączącym cztery części tematyczne są listy pisane zarówno przez oprawców jak i ofiary zbrodni. Niemiecki oficer w liście do matki pisze: ”Miałem być żołnierzem, wszyscy byliśmy dumni z munduru, ale to, co się tu dzieje, nie przysparza mi honoru… jestem gorszy od zwierzęcia…”. Irid w liście do swojej przyjaciółki Andzi żali się, że w gettcie ”…dzieci często płaczą…z głodu”. Niezwykle przejmujący jest list żołnierza polskiego, jadącego ciężarówką-więźniarką w zimowy dzień w lesie katyńskim w swoją ostatnią podróż: ”…piszę stąd do Ciebie już ostatni raz… Żegnaj już kochanie na mnie czas… stoję już u kresu swoich dróg, ten brzozowy lasek to mój grób”. Żołnierzowi niezłomnemu „najbardziej żal oświeconego drzewka w kącie izby, białego obrusu i Was wszystkich przy jednym stole”, ale nie poddaje się, gdyż nadal wierzy w słuszność walki o niepodległą Polskę.

15 letnia Olena pisze list z Polski do swojego taty, walczącego na froncie w Ukrainie „...Jesteśmy z Mamą i Aloną bezpieczne. Przyjechałyśmy do Częstochowy, to prawie w środku Polski, więc nie musimy się bać, że w nocy spadną nam na głowy bomby, jak u nas w Mariupolu”. Ma nadzieję, że wojna wkrótce się skończy i wszyscy spotkają się w swoim domu, w Ukrainie. Są to przeżycia i emocje ludzi, którzy doświadczyli okrucieństwa systemów totalitarnych. Każda z osób pozostawia na brzegu sceny swoje osobiste przedmioty: buty, walizkę, kapelusz, chustę… to symboliczne świadectwo zagłady i  zniszczenia.

Kolejne części spektaklu rozpoczynał przejmujący odgłos bębnów, wprowadzając widzów w tragizm minionych czasów. Taniec i piosenki podkreślały dramat ludzi, którzy tracili swych najbliższych, rodzinę, przyjaciół i życie.

Na uwagę zasługuje oszczędna scenografia, przedstawiająca częstochowskie uliczki Starego Miasta, które były świadkiem wydarzeń sprzed 70 lat … Drzwi to dom, bezpieczny, pełen miłości świat, ciężarówka to symbol ostatecznej zagłady (fotografia niemieckiej ciężarówki opel Blitz - pochodzi z Kolekcji samochodów zabytkowych Blitzteam w Warszawie). Ten, kto został do niej brutalnie wepchnięty przez swoich oprawców, nigdy nie powrócił…

Spektakl jest głosem młodego pokolenia, które pamięta o przeszłości i pragnie lepszej przyszłości, w której nie ma zgody na zło, a zwycięża miłość i tolerancja.

Małgorzata Witek – Dyrektor V LO

 

 

Wystąpili:

Zespół musicalowy MICK ART GROUP pod kierunkiem mgr Dominiki Tomeckiej

Zespół muzyczny V LO pod kierunkiem mgr Jana Głowackiego

Soliści:

Anna Salachna – taniec

Mikołaj Molenda – taniec

Julia Kaczmarzyk – taniec

Monika Magnuska – taniec

Agata Radziejewska – taniec

Antonina Kowasz – taniec

Marta Robak - taniec

Pola Błachowicz – śpiew

Kinga Buczkowska – śpiew

Jakub Ślęzak – śpiew

Jakub Wójcik – śpiew

Jagoda Wypych – śpiew

Nicola Modrof - śpiew

 

Reżyser spektaklu

mgr Jarosław Sobkowski

 

Słowo wstępne

o spektaklu: dyr. szkoły mgr Małgorzata Witek

 

Rys historyczny: mgr Krzysztof Łudzik

Opieka artystyczna: mgr Margarita Janik

Prezentacje multimedialne/grafika: mgr Dorota Magacz

Koordynatorzy: dyr. szkoły mgr Małgorzata Witek i wicedyrektor szkoły mgr Aneta Salachna

 

Konferasjerzy

Anna Małek

Marcin Tyrała

 

 


Opis alternatywny: zdjęcia z występu artystycznego uczniów V LO im. A. Mickiewicza w Częstochowie w ramach projektu „Przeszłość Buduje Przyszłość – Sąsiedzi Równych Praw” w Miejskim Domu Kultury w Częstochowie

   

Partnerzy  

brazowa tarcza

Brązowa szkoła


logo small


 

godlo polski


Biuletyn Informacji Publicznej

bip


 

logoSpellMaster


Zlote Szkoly Logo 1080x1080


PODATEKmicek

 


DEKLARACJA

DOSTĘPNOŚCI


POLITYKA

PRYWATNOŚCI


 DP


 

ujd small

 


 MIĘDZYWOJEWÓDZKI

TURNIEJ CHEMICZNY

logo MłodyChemikSP

DLA UCZNIÓW

SZKÓŁ PODSTAWOWYCH:

„MŁODY CHEMIK”

 


 ico covid19


OGÓLNOPOLSKI

TURNIEJ CHEMICZNY

logo MłodyChemikPonad

DLA UCZNIÓW SZKÓŁ

PONADPODSTAWOWYCH


vulcan 1


Logo konkursMickiewicz


wielcy polacy slogo

Konkurs

Wielcy Polacy na Kresach


male ojczyzny slogo

Konkurs

Małe ojczyzny -

nasza tożsamość


Interpretacja utworu slogo

Konkurs

Twoja interpretacja

utworu literackiego


LOGO V LO im. A. Mickiewicza

Tarcza


ikona Biblioteka


MickArt


wspolnota slogo


 zoom n m logo

 


mat obiektyw2021


kon2019rita


smartcookie101


Logo Check your English


Logo UPRP small


wst


LogoWilno

Szkoła Partnerska


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa


Projekt polsko-grecki PO WERProgram Operacyjny

Wiedza Edukacja Rozwój

2014-2020 (PO WER)


facebook


instagram


Snap


Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej

epuap


 logo cke

Matura


Współpracujemy z

zycieczestochowy


 Urząd Miasta Częstochowy

urzadczestochowa


 Bursa Miejska w Częstochowie

bursamiejska


 

 doradztwo


 Teatr im. Adama Mickiewicza

teatrimmickiewicza


 Pomoc psychologiczna

zespolporadni

 

   
© V Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Częstochowie

Logowanie