Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

W poniedziałek 18 marca uczniowie klasy IIA pod opieką wychowawcy mgr Krzysztofa Zająca oraz ks. Tadeusza Króla udali się na wycieczkę na Jasną Górę. Obok aspektu duchowo-religijnego, celem wycieczki było zwiedzanie i szersze zapoznanie się z klasztorem jasnogórskim i jego bogatą historią. Rozległą tematykę, związaną z klasztorem zgłębialiśmy sami bez udziału przewodnika, gdyż każda osoba z klasy przygotowała i omawiała informacje na temat wybranego przez siebie obiektu. Wśród słuchaczy byli także nasi opiekunowie, którzy z uwagą śledzili referowane wiadomości, uzupełniając je dodatkowymi ciekawostkami.

Pierwszym punktem wycieczki było przybliżenie historii klasztoru, omówienie aspektów związanych z architekturą oraz funkcją poszczególnych budynków znajdujących się w granicach obiektu. Wycieczka zaczęła się przy pomniku kardynała Stanisława Wyszyńskiego. Po przybliżeniu postaci kardynała, zatrzymaliśmy się przy bramach jasnogórskich (Bramie Lubomirskich oraz Bramie Wałowej), omawiając ich historię.

Następnie udaliśmy się do Radia Jasna Góra, gdzie reprezentanci klasy IIA w składzie: Jakub Łach, Piotr Juszczyk, Julia Czernik oraz Weronika Konarska wraz z wychowawcą mgr Krzysztofem Zającem udzielili krótkiego wywiadu. Padły w nim pytania dotyczące szkoły, planowanych kierunków oraz przede wszystkim profilu dziennikarskiego, którego przedstawicielami są właśnie uczniowie kl. IIA. Wywiad jest możliwy do przesłuchania na oficjalnej stronie Jasnej Góry. Po wizycie w radiu przyszedł czas na zwiedzanie budynków klasztornych. Na początku udaliśmy się do bazyliki, gdzie w ciszy i spokoju podziwialiśmy piękno zachowanych elementów architektonicznych.

Po dokładnym zwiedzeniu bazyliki wraz z przylegającymi kaplicami odbyliśmy krótką modlitwę, której przewodniczył ks. Tadeusz Król. Następnie przeszliśmy do Sali Rycerskiej, a następnie „przybudówki” nad Kaplicą Matki Bożej, gdzie znajduje się cykl 18 obrazów, „Golgota Jasnogórska” autorstwa wybitnego malarza Jerzego Dudy-Gracza. Oglądając w zadumie obrazy uczestniczyliśmy w odprawionej przez ks. Tadeusza Króla Drodze Krzyżowej.

W dalszej części zwiedziliśmy dwa muzea - Arsenał oraz Muzeum 600-lecia. W muzeach tych mogliśmy obejrzeć rekwizyty związane z historią klasztoru, działalnością kulturalno-społeczną Paulinów oraz kultem Matki Boskiej Częstochowskiej. Na zakończenie przeszliśmy do Skarbca, gdzie znajduje się najstarsza część ekspozycji muzealnej na Jasnej Górze. W Skarbcu wśród eksponatów mogliśmy podziwiać wyroby złotnicze i jubilerskie z wykorzystaniem różnorodnych kamieni szlachetnych, sprzęt liturgiczny tj: naczynia i szaty liturgiczne, czy lichtarze. W Skarbcu umieszczone są także wota papieży, kardynałów, polskich królów oraz przedstawicieli szlachty.

Wycieczka na Jasną Górę przybliżyła nam niezwykłą wartość tego miejsca, zarówno pod względem religijnym, jak i historycznym. Klasztor Jasnogórski, który tyle razy jako obiekt dobrze nam znany mijamy bez większej refleksji, w istocie kryje wiele tajemnic i ciekawostek, które warto zgłębić, wertując jego historię. Bo przecież, to co jest nam bliskie, to co należy do naszej „Małej Ojczyzny”, powinniśmy dogłębnie poznać.

Weronika Konarska (klasa IIA)

opieka redakcyjna: mgr Krzysztof Zając

(Na zdjęciach zaprezentowano przebieg wycieczki uczniów z kl. IIA na Jasną Górę.)

   

Partnerzy  

brazowa tarcza

Brązowa szkoła


logo small


 

godlo polski


Biuletyn Informacji Publicznej

bip


 

logoSpellMaster


Zlote Szkoly Logo 1080x1080


PODATEKmicek

 


DEKLARACJA

DOSTĘPNOŚCI


POLITYKA

PRYWATNOŚCI


 DP


 

ujd small

 


 MIĘDZYWOJEWÓDZKI

TURNIEJ CHEMICZNY

logo MłodyChemikSP

DLA UCZNIÓW

SZKÓŁ PODSTAWOWYCH:

„MŁODY CHEMIK”

 


 ico covid19


OGÓLNOPOLSKI

TURNIEJ CHEMICZNY

logo MłodyChemikPonad

DLA UCZNIÓW SZKÓŁ

PONADPODSTAWOWYCH


vulcan 1


Logo konkursMickiewicz


wielcy polacy slogo

Konkurs

Wielcy Polacy na Kresach


male ojczyzny slogo

Konkurs

Małe ojczyzny -

nasza tożsamość


Interpretacja utworu slogo

Konkurs

Twoja interpretacja

utworu literackiego


LOGO V LO im. A. Mickiewicza

Tarcza


ikona Biblioteka


MickArt


wspolnota slogo


 zoom n m logo

 


mat obiektyw2021


kon2019rita


smartcookie101


Logo Check your English


Logo UPRP small


wst


LogoWilno

Szkoła Partnerska


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa


Projekt polsko-grecki PO WERProgram Operacyjny

Wiedza Edukacja Rozwój

2014-2020 (PO WER)


facebook


instagram


Snap


Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej

epuap


 logo cke

Matura


Współpracujemy z

zycieczestochowy


 Urząd Miasta Częstochowy

urzadczestochowa


 Bursa Miejska w Częstochowie

bursamiejska


 

 doradztwo


 Teatr im. Adama Mickiewicza

teatrimmickiewicza


 Pomoc psychologiczna

zespolporadni

 

   
© V Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Częstochowie

Logowanie