Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Jak co roku uczniowie naszego liceum udają się na wycieczkę programową do miejsca pamięci w Oświęcimiu. Dnia 3 kwietnia 2019 roku klasy IIIC i IIIE wyruszyły z zamiarem zdobycia wiedzy na temat historii obozu koncentracyjnego. Zadanie to było nie lada wyzwaniem, gdyż wymagało od nich i ich opiekunów mgr B. Wołowiec i mgr K. Łudzika mocnych nerwów. Po pierwsze należało dotrzeć na miejsce w niecałe dwie godziny, co mogło okazać się trudne, biorąc pod uwagę panujące na drodze warunki (czytaj korki). Po drugie widok samego miejsca wywoływał przerażenie wszystkich uczestników. Jest to bowiem olbrzymia przestrzeń, która obszarowo zajmuje teren Oświęcimia i pobliskie miejscowości, to istniejący w latach 1940-1945 symbol Holocaustu.

Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau zostało utworzone w 1947 roku staraniem więźniów cudem ocalałych z tej "fabryki śmierci". Jest to jedyny obóz koncentracyjny, który znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO jako pomnik i świadectwo dokumentujące zbrodnie niemieckie w okupowanej Polsce. W czasach Zagłady ostatecznie zginęło tutaj 2,5 mln więźniów, głównie narodowości: żydowskiej, romskiej i polskiej. Zwiedzając obozowe baraki, celę śmierci ojca Maksymiliana Kolbe, czytaliśmy w milczeniu różnojęzyczne napisy na ścianach. Naszą uwagę przykuły fotografie więźniów, którzy zostali zamęczeni w tych nieludzkich warunkach: niewolniczą pracą, głodem i poniżeniem. Obok zdjęć dorosłych wisiały także fotografie dzieci, nierzadko podpisane tylko NN.

Staraniem Instytutu Pamięci Ofiar Holocaustu - JAD Waszem, jedna z sal muzealnych mieściła olbrzymie księgi zawierające dane osobowe więźniów - niewolników „Czasów pogardy”. Niewątpliwie największą grozę wśród zwiedzających budziły stosy bucików dziecięcych, tekturowych waliz i toreb podróżnych, szczoteczek do zębów, protez i drewnianych kul. Wszystko to stanowiło majątek III Rzeszy, te tu widoczne stosy nie dotarły do miejsca przeznaczenia. Otóż, jak wyjaśniła nam pani przewodnik, przybywającym do obozu Żydom Niemcy mówili, że jadą do pracy i powinni zabrać tylko najbardziej niezbędne rzeczy.

Teren Muzeum Auschwitz II, czyli Muzeum Brzezinka jest oddalone o 5 kilometrów. Jego obszar jest rozległy, obejmuje 170 ha, pokryty ruinami baraków. Zostały one zniszczone przez hitlerowców, którzy w ten sposób zacierali ślady swej zbrodniczej działalności. Na terenie tego obozu znajdowała się rampa kolejowa, do której to przybywali stłoczeni w bydlęcych wagonach ludzie z całej Europy. Niemiecki lekarz stojący nieopodal dzielił przybyłych na przydatnych do pracy i tych, którzy już wkrótce trafią do komina krematorium. Dziś pamiątką tamtego koszmaru jest stojący na torach „bydlęcy wagon”, ufundowany przez jednego z ocalałych więźniów.

Obóz Auschwitz-Birkenau stał się dla świata symbolem terroru. To miejsce pozwoliło nam zrozumieć historię tamtych okrutnych czasów. Myślę, że każdy człowiek powinien choć raz udać się do Muzeum Pamięci, aby w ciszy i spokoju rozważyć przekaz słów Zofii Nałkowskiej- „Ludzie ludziom zgotowali tam los”.

Opracowała:
Weronika Grela kl. IIIE
opieka redakcyjna: mgr B. Wołowiec

 

(W galerii znajdują się zdjęcia z przebiegu wycieczki uczniów z kl. IIIC i IIIE do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.)
   

Partnerzy  

brazowa tarcza

Brązowa szkoła


logo small


 

godlo polski


Biuletyn Informacji Publicznej

bip


 

logoSpellMaster


Zlote Szkoly Logo 1080x1080


PODATEKmicek

 


DEKLARACJA

DOSTĘPNOŚCI


POLITYKA

PRYWATNOŚCI


 DP


 

ujd small

 


 MIĘDZYWOJEWÓDZKI

TURNIEJ CHEMICZNY

logo MłodyChemikSP

DLA UCZNIÓW

SZKÓŁ PODSTAWOWYCH:

„MŁODY CHEMIK”

 


 ico covid19


OGÓLNOPOLSKI

TURNIEJ CHEMICZNY

logo MłodyChemikPonad

DLA UCZNIÓW SZKÓŁ

PONADPODSTAWOWYCH


vulcan 1


Logo konkursMickiewicz


wielcy polacy slogo

Konkurs

Wielcy Polacy na Kresach


male ojczyzny slogo

Konkurs

Małe ojczyzny -

nasza tożsamość


Interpretacja utworu slogo

Konkurs

Twoja interpretacja

utworu literackiego


LOGO V LO im. A. Mickiewicza

Tarcza


ikona Biblioteka


MickArt


wspolnota slogo


 zoom n m logo

 


mat obiektyw2021


kon2019rita


smartcookie101


Logo Check your English


Logo UPRP small


wst


LogoWilno

Szkoła Partnerska


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa


Projekt polsko-grecki PO WERProgram Operacyjny

Wiedza Edukacja Rozwój

2014-2020 (PO WER)


facebook


instagram


Snap


Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej

epuap


 logo cke

Matura


Współpracujemy z

zycieczestochowy


 Urząd Miasta Częstochowy

urzadczestochowa


 Bursa Miejska w Częstochowie

bursamiejska


 

 doradztwo


 Teatr im. Adama Mickiewicza

teatrimmickiewicza


 Pomoc psychologiczna

zespolporadni

 

   
© V Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Częstochowie

Logowanie