Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility


W dniu 29 maja 2019 roku uczniowie klas IE i IIC, pod opieką mgr E. Pietrzkowskiej, mgr M. Duchnik i mgr M. Gromotowicz, wzięli udział w konferencji „Bezpieczna Częstochowa – Jeden klik, a tyle zmienia. Stop Hejtowi!”. Spotkanie odbyło się na Wydziale Zarządzania Politechniki Częstochowskiej. Wśród zaproszonych gości był obecny Prezydent Miasta Częstochowy - Krzysztof Matyjaszczyk. Odnosząc się do tematu konferencji pochwalił organizatorów i podkreślił znaczenie umiejętności prowadzenia dyskusji, w której ważne są argumenty, a nie złe emocje.

Pozytywne spieranie się, a nie kłótnia, tak, aby za każdym razem patrząc na siebie w lustro – nie wstydzić się. Zaczynając rozmowę należy widzieć w rozmówcy człowieka, który też myśli i czuje. Profile w sieci nie są wielokrotnie prawdziwe, dlatego rozmawiajmy mądrze i dojrzale. W kolejnym wystąpieniu prof. zw. dr hab. Felicjan Bylok przedstawił wszechstronną ofertę edukacyjną Politechniki Częstochowskiej. Radna Ewa Lewandowska zwróciła się do młodzieży z prośbą o wypełnienie ankiety dotyczącej aktywności fizycznej młodego pokolenia. Celem ankiety było pozyskanie informacji, jakich zajęć dodatkowych oczekują uczniowie, aby skuteczniej dbać o własną kondycję.

Kolejny punkt wydarzenia, to warsztaty Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Łukasz Wojtasik i Ewa Dziemidowicz podjęli temat: "Razem przeciwko hejtowi w sieci, czyli jak reagować na przemoc online." Hejt to obrażanie, znieważanie innych w Internecie. Wyrażany jest głównie poprzez tekst, ale również grafikę i filmy. Prowadzący przypomnieli numer telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111 – "nie śpiesz się, mamy czas; słowa leczą – porozmawiajmy!"

Prowadzący zachęcali młodzież do wypowiadania się na temat konsekwencji i jak reagować (rola ofiary i świadka). Rad z sali padało wiele. Miło nam, że Magda z IIC podzieliła się swoimi spostrzeżeniami i została nagrodzona przez prowadzących przygotowanymi na tę okoliczność gadżetami. Nie ma jednej skutecznej rady jak zachować się, by nie poddać się, gdy hejt nas osacza. A może największą bronią jest przekonanie o naszej własnej wartości i przeświadczenie, że jeśli ktoś hejtuje to on ma problem, a nie my… .

Swego czasu ukazał się w Internecie filmik, na którym Jeremy Anderson stawia wyzwanie zgromadzonej publiczności. Zadanie zdefiniowania własnej wartości z początku trudne, z każdym kolejnym etapem staje się bardziej świadome i logiczne. Czy jeśli mnie dotknie bolesne doświadczenie, inni podepczą …, czy ja, tak jak każdy jeden banknot mimo wielu upokorzeń mam dalej swoją wartość? Nie inaczej! Grupa KUSA w V LO na zajęciach języka angielskiego zmierzyła się z tematem i oby na trwałe z dobrym skutkiem!

Podczas wykładu pana dr Sebastiana Skolika i pana dr Tomasza Turka pt. "Mózg i sieć – dlaczego tak łatwo wchodzimy w konflikty?" przeprowadzono wśród zgromadzonej młodzieży ankietę online, dzięki której dowiedzieliśmy się, że głównym tematem poddawanym hejtowi jest wygląd zewnętrzny, zachowanie i działanie innych. Mowa nienawiści, to świadome działanie, które zaczyna się od żartów, z początku dosyć niewinnych, które z czasem powodują wyłączenie z sieci znajomych i budowanie murów między grupami ludzi. Ponad połowa respondentów hejtowała w sieci. Wnioski są jednoznaczne. Na hejt powinniśmy stanowczo reagować. Jeśli dialog z drugą stroną jest możliwy, to powinniśmy tłumaczyć, uświadamiać, że hejt jest działaniem szkodliwym, niewłaściwym i wysoce nagannym. Nie atakujmy, ale reagujmy, jeśli pozwolimy na hejt, liczba osób, które będzie go używać niestety może wzrosnąć.

Wykład pt. "Hejt, mówię stop! Odpowiedzialność karna za mowę nienawiści w Internecie", który wygłosił detektyw Zespołu dw. z Cyberprzestępczością Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie - Marek Kopiec, przybliżył zgromadzonym aspekty prawne i konsekwencje karne stosowania hejtu. Jeśli ktoś używa języka w celu znieważenia, pomówienia, rozbudzenia nienawiści łamie prawo i takie działanie podlega karze ograniczenia lub pozbawienia wolności. Policja dysponuje narzędziami do zlokalizowania osoby, która używa mowy nienawiści. W sieci nikt nie jest anonimowy i pozostawia swój ślad. Jeśli spotykasz się z hejtem, poinformuj o naruszeniu regulaminu i zgłoś ten fakt administratorowi sieci lub policji. Pamiętaj zanim napiszesz coś, co może być mową nienawiści - pomyśl. To może ustrzec Cię przed przykrymi następstwami.

Pani Agata Wierny przedstawiła ciekawy projekt pt. "Bezpieczni w strefie empatii. Jesteśmy różni jesteśmy równi", skierowany do młodzieży naszego miasta. Dzięki któremu podejmowanie są różnego rodzaju inicjatywy, celem propagowania tolerancji i zwalczania ksenofobii. Po zakończeniu części wykładowej odbył się przemarsz ulicami miasta i koncert B.R.O. i MIXERA. Po zakończeniu konferencji młodzież z transparentami udała się na Plac Biegańskiego, gdzie odbył się happening i występ pani Marty Honzatko.

mgr M.Gromotowicz, mgr M.Duchnik

zdjęcia: mgr E.Pietrzkowska

(Na zdjęciach przedstawieni są uczniowie z klas IE i IIC, którzy brali udział w konferencji „Bezpieczna Częstochowa – Jeden klik, a tyle zmienia. Stop Hejtowi!” na Wydziale Zarządzania Politechniki Częstochowskiej.)

   

Partnerzy  

brazowa tarcza

Brązowa szkoła


 

godlo polski


Biuletyn Informacji Publicznej

bip


 

PODATEKmicek

 


DEKLARACJA

DOSTĘPNOŚCI


POLITYKA

PRYWATNOŚCI


 MIĘDZYWOJEWÓDZKI

TURNIEJ CHEMICZNY

logo MłodyChemikSP

DLA UCZNIÓW

SZKÓŁ PODSTAWOWYCH:

„MŁODY CHEMIK”

 


 ico covid19


OGÓLNOPOLSKI

TURNIEJ CHEMICZNY

logo MłodyChemikPonad

DLA UCZNIÓW SZKÓŁ

PONADPODSTAWOWYCH


vulcan 1


wielcy polacy slogo

Konkurs

Wielcy Polacy na Kresach


male ojczyzny slogo

Konkurs

Małe ojczyzny -

nasza tożsamość


Interpretacja utworu slogo

Konkurs

Twoja interpretacja

utworu literackiego


LOGO V LO im. A. Mickiewicza

Tarcza


ikona Biblioteka


MickArt


wspolnota slogo


 zoom n m logo

 


mat obiektyw2021


https://www.vmickiewicz.pl/images/stories/Spelling-Quiz_logo_sm_2020.png


kon2019rita


smartcookie101


Logo Check your English


Logo UPRP small


wst


LogoWilno

Szkoła Partnerska


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa


Projekt polsko-grecki PO WERProgram Operacyjny

Wiedza Edukacja Rozwój

2014-2020 (PO WER)


facebook


instagram


Snap


Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej

epuap


 logo cke

Matura


Współpracujemy z

zycieczestochowy


 Urząd Miasta Częstochowy

urzadczestochowa


 Bursa Miejska w Częstochowie

bursamiejska


 

 doradztwo


 Teatr im. Adama Mickiewicza

teatrimmickiewicza


 Pomoc psychologiczna

zespolporadni

 

   
   

Gościmy  

Odwiedza nas 89 gości oraz 0 użytkowników.

   
© V Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Częstochowie

Logowanie