Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

          


To nasze szkolne muzeum, choć otwarte jest dla wszystkich, którzy chcieliby je zobaczyć. Znajduje się na parterze szkoły i zajmuje sporą część korytarza oraz dwie sale. Na razie dostępna jest tylko jedna z nich, w której mieszczą się głównie pamiątki dotyczące czynu zbrojnego polskich żołnierzy z lat 1939-1949. Przede wszystkim Częstochowian, którzy stali na straży naszych granic w pierwszych dniach września 1939 (bo Częstochowa leżała zaledwie kilkanaście kilometrów od granicy z Niemcami), tych, którzy ginęli w Katyniu i innych miejscach kaźni, którzy przeszli szlak bojowy wraz z Armią Andersa a w końcu także tych, którzy nie pogodzili się z komunistyczną władzą po 1945 roku.

Szerokie spektrum postaw bohaterskich symbolizują ciekawe pamiątki (artefakty). Mamy bardzo ciekawe znaleziska z pola bitwy pod Mokrą, wśród których znajdują się m.in. łuski z rusznicy przeciwpancernej Ur (wystrzelone w boju z hitlerowskimi czołgami). Wśród pamiątek znalazł się też krzyż Virtuti Militari – najwyższe polskie bojowe odznaczenie przyznawane za szczególną odwagę w walce z wrogiem.

W naszym "muzeum" mamy np. makietę schronu bojowego z 1939 roku. Korytarz szkolny zdobią tablice z historycznymi zdjęciami obrazującymi polski czyn zbrojny od odzyskania niepodległości w 1918 roku po ostatnie dni PRL-u w 1989 roku. Tam też znajduje się jedna z cenniejszych szkolnych pamiątek – oryginalny kamienny plafon z symbolem I Brygady Legionów, który znajdował się na zniszczonym przez Niemców pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego. Stał on przed frontem naszej szkoły przez kilka przedwojennych lat i pierwsze dni okupacji hitlerowskiej. Obecnie grupa miłośników historii Częstochowy stara się odbudować ten monument.

Przygotowujemy także drugą salę wystawienniczą, w której znajdą się pamiątki po PRL. W dużej części będzie to zbiór przedmiotów pochodzących od naszych uczniów. Wspólnie staramy się stworzyć ekspozycję przenoszącą zwiedzających do lat młodości naszych dziadków i rodziców. Będzie upamiętniać najważniejsze wydarzenia wiodące Polskę ku demokratycznej niezależności w 1989 roku.

 

mgr Jarosław Sobkowski

   
   

Partnerzy  

brazowa tarcza

Brązowa szkoła


 

godlo polski


Biuletyn Informacji Publicznej

bip


 

PODATEKmicek

 


DEKLARACJA

DOSTĘPNOŚCI


POLITYKA

PRYWATNOŚCI


 MIĘDZYWOJEWÓDZKI

TURNIEJ CHEMICZNY

logo MłodyChemikSP

DLA UCZNIÓW

SZKÓŁ PODSTAWOWYCH:

„MŁODY CHEMIK”

 


 ico covid19


OGÓLNOPOLSKI

TURNIEJ CHEMICZNY

logo MłodyChemikPonad

DLA UCZNIÓW SZKÓŁ

PONADPODSTAWOWYCH


vulcan 1


wielcy polacy slogo

Konkurs

Wielcy Polacy na Kresach


male ojczyzny slogo

Konkurs

Małe ojczyzny -

nasza tożsamość


Interpretacja utworu slogo

Konkurs

Twoja interpretacja

utworu literackiego


LOGO V LO im. A. Mickiewicza

Tarcza


ikona Biblioteka


MickArt


wspolnota slogo


 zoom n m logo

 


mat obiektyw2021


https://www.vmickiewicz.pl/images/stories/Spelling-Quiz_logo_sm_2020.png


kon2019rita


smartcookie101


Logo Check your English


Logo UPRP small


wst


LogoWilno

Szkoła Partnerska


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa


Projekt polsko-grecki PO WERProgram Operacyjny

Wiedza Edukacja Rozwój

2014-2020 (PO WER)


facebook


instagram


Snap


Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej

epuap


 logo cke

Matura


Współpracujemy z

zycieczestochowy


 Urząd Miasta Częstochowy

urzadczestochowa


 Bursa Miejska w Częstochowie

bursamiejska


 

 doradztwo


 Teatr im. Adama Mickiewicza

teatrimmickiewicza


 Pomoc psychologiczna

zespolporadni

 

   

Gościmy  

Odwiedza nas 70 gości oraz 0 użytkowników.

   
© V Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Częstochowie

Logowanie